wrapper

4015

 

یک مطالعه جدید نشان داده است که میتوان از هورمون رشد برای درمان پوکی استخوان در زنان مسن با موفقیت استفاده کرد و تاثیر این درمان برای سالها در اسنخوان های این زنان باقی میماند. استئوپروز یا پوکی استخوان مهمترین علت شکستگی در استخوان های لگن در سنین بالا و بخصوص در خانم ها است. خانم ها در سنین بالا سه برابر مردان دچار پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن میشوند.

در این مطالعه که در سوئد انجام شده است در مدت 18 ماه تعداد 80 خانم در سنین 70-50 سالگی که به پوکی استخوان مبتلا بودند به دو دسته تقسیم شدند. به عده از آنان هورمون رشد تزریق شد و عده ای دیگر فقط آب مقطر دریافت کردند. وضعیت استحکام استخوان های این زنان به مدت ده سال تحت مطالعه قرار گرفت.

نتایج مطالعه نشان داد که در زنانی که هورمون رشد دریافت کرده بودند نه تنها استحکام استخوان ها بیشتر بود بلکه احتمال شکستگی در ده سال مطالعه، نصف آنهایی بود که برای آنها از این هورمون استفاده نشده بود. نتایج این مطالعه در مجله The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است.

 

 

ارتباط با پزشکان کلینیک

جهت ارتباط با سایر پزشکان همکار در کلینیک پرفسور فروغ روی نام هر پزشک کلیک نمایید.

1- دکتر زهرا مصلی نژاد

2-دکتر شهربانو کاظمی

3-دکتر غزاله واحدی

نرم افزارهای درمانی کلینیک

به  اطلاع مراجه کنندگان محترم میرسانیم پرفسور بیژن فروغ در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان نرم افزار پزشکی زیر را تهیه و بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده است.

لینک دانلود نرم افزار

با آرزوی سلامتی و تندرستی شما

کلینیک تخصصی پرفسور فروغ