wrapper

یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف داروهای ضد فشار خون در زمان مناسب میتواند در احتمال ابتلای شما به دیابت نوع دو موثر باشد. این مطالعه میگوید اکر داروهای ضد فشار خون بجای صبح در شب مصرف شوند احتمال بروز دیابت نوع دو به نصف تقلیل پیدا میکند.

محققان میگویند در افراد عادی فشار خون در شب بطور طبیعی کم میشود ولی در غالب کسانی که فشار خون بالا دارد این کاهش شبانه اتقاق نمی افتد. آنها ابتدا مشاهده کردند که در این افرادی که فشار خون شبانه کم نمیشود احتمال بروز دیابت نوع دو افزایش یافته است. سپس مشاهده دیگر آنها نشان داد که اگر بتوان این فشار را با مصرف دارو در شب کم کرد ریسک بروز دیابت هم کاهش میابد.

محققان میگویند هورمون هایی مانند آدرنالین و آنژیوتانسین میتوانند هم بر روی فشار خون و هم قند خون تاثیر داشته باشند. بسیاری از داروهای ضد فشار خون بر هورمون آنژیوتانسین تاثیر میگذارند. این هورمون موجب انقباض عروق بدن و بالا رفتن فشار خون میشود و از طرف دیگر میتواند رها شدن گلوکز از کبد را افزایش داده و حسایت بدن به انسولین را کم کند. این ها احتمال بروز دیابت نوع دو را افزایش میدهند.

محققان از تعدای از دو هزار بیمار مبتلا به فشار خون بالا که دیابت نداشتند خواستند داروی خود را در شب مصرف کنند و تعدادی دیگر داروهای ضد فشار خون خود را در آغاز روز مصرف نمودند. در هفت سال بعد از مطالعه 171 نفر از افراد مورد مطالعه به دیابت مبتلا شدند. مطالعه نشان داد که در آنها که داروی خود را در شب مصرف کرده بودند احتمال بروز دیابت نوع دو 57 درصد کاهش پیدا کرده بود.

نتایج این مطالعه در شماره سپتامبر 2015 مجله Diabetologia منتشر شده است.

ارتباط با پزشکان کلینیک

جهت ارتباط با سایر پزشکان همکار در کلینیک پرفسور فروغ روی نام هر پزشک کلیک نمایید.

1- دکتر زهرا مصلی نژاد

2-دکتر شهربانو کاظمی

3-دکتر غزاله واحدی

نرم افزارهای درمانی کلینیک

به  اطلاع مراجه کنندگان محترم میرسانیم پرفسور بیژن فروغ در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان نرم افزار پزشکی زیر را تهیه و بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده است.

لینک دانلود نرم افزار

با آرزوی سلامتی و تندرستی شما

کلینیک تخصصی پرفسور فروغ