wrapper

علائم بیماری پاركینسون چیست؟

 به غیر از لرزش چه مشخصات دیگری دارد؟ آیا موجب اختلال حافظه و بینایی و شنوایی هم میشود؟

بیماری پارکینسون یک بیماری با علت نامشخص ، با سیر پیشرونده تدریجی و همراه با دژنراسیون سیستم عصبی مرکزی است که به صورت کند و کاهش یافته ، سفتی عضلات، لرزش ( ترمور) اندام ها در حالت استراحت و ناپایداری وضعیت ایستادن فرد مشخص می شود. این بیماری چهارمین بیماری همراه با دژنراسیون سیستم عصبی در افراد پیر می باشد.


 1
درصد افراد بالای 65 سال به این بیماری مبتلا هستند . در موارد نادری ممکن است این بیماری در کودکی و یا جوانی بروز کند. در مور علت بروز این بیماری علل مختلفی می توان مطرح شود . نوعی ازآن بدون علت مشخص بروز میکند. مواردی از ان می تواند به صورت فامیلی بروز کند. گاهی هم مصرف بعضی از داروها می تواند این حالت را بوجود آورد. مانند فنوتیازین ها ، متوکلوپرامید ، مواد سمی مانند غبار منگنز یا دی سولفید کرین ، تماس با آفت کش ها . ضایعات توموری ، ضایعات ساختمانی ، هماتوم ساب دورال و بیماریهای دژنراتیو . در مورد علایم این بیماری باید گفت که در 50 تا 80 درصد موارد بیماری به صورت بروز ترمور در حالت استراحت با سرعت 4 تا 8 بار در دقیقه به حالت شمردن پول در یک دست آغاز می شود. ترمور در حین فعالیت کاهش می یابد و در حال خواب از بین می رود. 


دست ، بازو و پاها می تواند درگیر شود. فک ، زبان و پلک ها هم می تواند درگیر شود. در بعضی افراد ممکن است فقط سفتی اندامها بروز کند و ترمور وجود نداشته باشد. حرکات کند و آهسته می شود و شروع حرکت با مشکل روبرو می باشد. صورت حالت ماسکه پیدا کرده و دهان کمی باز می باشد. صدای فرد اهسته می شود . بیمار تمایل دارد قامتی خمیده داشته باشد. . راه رفتن با قدم های کوتاه و کشان کشان که بدون حرکات معمول دست می باشد مشخص می شود. درجاتی از بی ثباتی در حین چرخش وجود دارد. گاهی فرد برای جلوگیری از افتادن سرعت راه رفتن خود را افزایش می دهد.

گاهی فرد بدلیل اختلال در بلع مشکل ریزش آب بزاق دارد . 

در مورد درمان ، دارویی که بتواند بیماری را کامل درمان کند وجود ندارد ولی مصرف داروها می تواند علایم فرد را کاهش دهد. 

 

داروهای آنتی کولینرژیک برای تخفیف ترمور و سفتی اندامها ، آمانتادین ، لوودوپا، پرگولید ، سلژیلین ، بروموکربپتین از جمله داروهایی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. جراحی نیز ممکن است در بعضی موارد مورد استفاده قرار گیرد. فیزیوتراپی ، گفتار درمانی و کمک به تسهیل شرایط زندگی محیط فرد برای دسترسی آسانتر به وسایل مورد نیاز نیز برای بهبود زندگی فرد مفید می باشد.

ارتباط با پزشکان کلینیک

جهت ارتباط با سایر پزشکان همکار در کلینیک پرفسور فروغ روی نام هر پزشک کلیک نمایید.

1- دکتر زهرا مصلی نژاد

2-دکتر شهربانو کاظمی

3-دکتر غزاله واحدی

نرم افزارهای درمانی کلینیک

به  اطلاع مراجه کنندگان محترم میرسانیم پرفسور بیژن فروغ در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان نرم افزار پزشکی زیر را تهیه و بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده است.

لینک دانلود نرم افزار

با آرزوی سلامتی و تندرستی شما

کلینیک تخصصی پرفسور فروغ