wrapper

کاهش دیابت

محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی میگویند اضافه کردن پروبیوتیک ها یعنی میکروب های خوب به غذای نوزاد در اولین ماه زندگی او میتواند احتمال بروز دیابت نوع یک در آنهاییکه از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند را کاهش دهد. اضافه کردن پروبیوتیک ها در زمان های بعد و در کودکی نمیتواند این اثر را داشته باشد. نتایج این تحقیق در شماره ماه نوامبر 2015 مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است.

 

بیماری دیابت نوع یک نوع بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم دفاع ایمنی بدن به غلط به سلول های تولید کننده هورمون انسولین در غده پانکراس حمله کرده و تولید انسولین بدن کاهش یافته که نتیجه آن بالا رفتن قند خون است. اینکه علت این خطا چیست هنوز به درستی مشخص نشده است ولی تعدادی از ژن های انسان به عنوان مسئول شناسایی شده اند. با این حال مجققین معتقدند جدای از زمینه ژنتیکی، عوامل محیطی هم در بروز دیابت نوع یک موثر هستند. یکی از این عوامل عدم تعادل در باکتری های روده (میکروبیوم) است.

 

 

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که میتوانند دستگاه گوارش ما و عملکرد آن را سالم نگهداری کنند. در بعضی کشورها بخصوص در اروپا این باکتریها به شیر خشک کودکان اضافه شده و یا به توسط یک مکمل غذایی جداگاه به نوزاد خورانده میشود. بررسی نشان داد که در نوزادانی که زمینه ژنتیکی بروز دیابت را داشته اند و در 27 روز اول عمرشان از پروبیوتیک ها استفاده کرده بودند احتمال بروز دیابت نوع یک 60 درصد کاهش پیدا کرده بود.

 

 

محققان میگویند یک ماه اول عمر بسیار مهم است چون در این دوران است که میکروب ها درون دستکاه گوارش بدن انسان جایگزین شده و رشد میکنند و جایگزین کردن میکروب های خاص در این زمان میتواند به تنظیم سیستم ایمنی بدن نوزاد به نحوی که احتمال بروز دیابت را کاهش دهد کمک کند.

ارتباط با پزشکان کلینیک

جهت ارتباط با سایر پزشکان همکار در کلینیک پرفسور فروغ روی نام هر پزشک کلیک نمایید.

1- دکتر زهرا مصلی نژاد

2-دکتر شهربانو کاظمی

3-دکتر غزاله واحدی

نرم افزارهای درمانی کلینیک

به  اطلاع مراجه کنندگان محترم میرسانیم پرفسور بیژن فروغ در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان نرم افزار پزشکی زیر را تهیه و بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده است.

لینک دانلود نرم افزار

با آرزوی سلامتی و تندرستی شما

کلینیک تخصصی پرفسور فروغ