wrapper

شاک ویو چیست ؟

 

سالهاست که از امواج شوکی در پزشکی استفاده میشود. اولین تحقیقات برروی امواج شوکی هنگامی شروع شدکه در طی جنگ جهانی دوم  مشاهده شد که نجات یافتگان کشتی های غرق شده ، بدون وجود ضایعه ای برروی قفسه سینه، از امواج ناشی از انفجار بمب در آب، دچار ضایعات ریوی شده بودند.در دهه پنجاه میلادی مطالعات وسیعی برای استفاده از امواج شوکی در طب انجام شد. مثلاً نشان داده که دستگاه های تولیدکننده امواج از طریق ژنراتورهای الکتروهیدرولیک، می توانند صفحات سرامیکی را در آب بشکنند. در سال ۱۹۶۶ اثر این امواج برانسان بطور اتفاقی کشف شد و سالها اثرات امواج شوکی بر روی موجودات زنده و درحیوانات ، در وزارت دفاع آلمان مورد بررسی قرار گرفت.

درسال ۱۹۸۰ اولین بیمار با سنگ کلیه، بطور موفقیت آمیزی با روشی غیر تهاجمی بنام ( ESWL ) یا سنگ شکن برون اندامی با امواج شوکی درمان شد. اولین نسل سنگ شکن ها براساس اصول الکتروهیدرولیک ، امواج شوکی تولید می کردند که از طریق تخلیه جرقه در زیر آب ایجاد می شد.  این روش امروزه با کمک دانشمندان ، مهندسان و پزشکان پیشرفت نموده و برای سایر مقاصد نیز استفاده می شود.

 

( ESWT ) در واقع به دنبال مطالعات انجام گرفته در مورد اثرات جانبی احتمالی ( ESWL ) بر روی مهره ها و لگن پیشرفت نمود. کشف اثرات سودمند

 

( ESWT ) هنگامی روشن تر شد که محققان آلمانی کوشیدند تعیین کنندکه چه نوع از پالسهایی با فشار بالا قادر هستند سنگ های کلیه را بدون اینکه به بافتهای اطراف آسیب برسانند، بشکنند. در مطالعات انجام شده در حیوانات آزمایشگاهی و انسانها مشاهده شد که بافت های اطراف ، اغلب سریعتر بهبود می یابند. این مطالعات توجه جراحان ارتوپد آلمانی را بخود جلب کرد ونهایتاً با تحقیقات گسترده استفاده از ( ESWT ) بعنوان جایگزین در جراحی ارتوپدی بکار گرفته شد.

در سال ۱۹۸۵ اولین مطالعات در مورد  اثرات امواج شوکی بر روی استخوان انجام شد و در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار درمان با امواج شوکی در بعضی از مراکز آزمایشی در بوخوم  آلمان ، برای درمان مفصل کاذب و دیر جوش خوردگی استخوان مورد استفاده قرار گرفت. موفقیت در این زمینه ها منجر شد که پزشکان در مورد سایر تواناییهای ( ESWT ) بر روی بیماری های مزمن از قبیل تاندونیت،‌کلسیفیکاسیون شانه یا خار پاشنه ، مطالعات خود را شروع نمایند.

 

تا امروز حدود ۵۰٫۰۰۰ عمل ( ESWT ) در آلمان صورت پذیرفته است ، که در طی آن شواهد بالینی افزایش یابنده ای به نفع اثر بخش بودن درمان با امواج شوکی در ارتوپدی ، به دست آمده است. بعنوان یک نشانه از پشتیبانی و موفقیت درمان با ( ESWT ) می توان این نکته را ذکر کرد که امروزه برنامه بیمة عمومی آلمان ، هزینه درمان با

 

( ESWT ) را صد در صد پوشش می دهد.

به نظر دو استفاده منطقی از امواج شوکی می توان نمود.

۱-  تحریک تشکیل استخوان یا بازسازی آن

۲-  درمان تاندونیت و التهاب محل اتصال

امروزه امواج شوکی بصورت شایع در اروپا برای درمان بیماریهای ارتوپدی از قبیل خارپاشنه ، آرنج تنیس بازان

(اپی کندیلیت خارجی هومروس) و دیر خوش خوردگی و جوش نخوردگی شکستگی های استخوان استفاده

می شود.

در این روش ازیک وسیله خاص برای تولید قدرتهای مختلف انرژی استفاده می شود و سپس این انرژی را طوری متمرکز می نمایند که التهاب و آسیب بافتی را بهبود ببخشد.

 

این انرژی از طریق بافتهای سالم بدن از قبیل پوست و عضله ، بدون اثر عبور کرده و بر روی بافتهای آسیب دیده متمرکز می گردد. از آنجائیکه هم قدرت انرژی امواج و هم عمق امواج قابل تنظیم است ( ESWT ) یک تکنولوژی دقیق محسوب می شود.

نظر دادن

ارتباط با پزشکان کلینیک

جهت ارتباط با سایر پزشکان همکار در کلینیک پرفسور فروغ روی نام هر پزشک کلیک نمایید.

1- دکتر زهرا مصلی نژاد

2-دکتر شهربانو کاظمی

3-دکتر غزاله واحدی

نرم افزارهای درمانی کلینیک

به  اطلاع مراجه کنندگان محترم میرسانیم پرفسور بیژن فروغ در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان نرم افزار پزشکی زیر را تهیه و بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده است.

لینک دانلود نرم افزار

با آرزوی سلامتی و تندرستی شما

کلینیک تخصصی پرفسور فروغ